Club app icon

Pitchero Club

The official Falkirk Rugby app

View

Caledonia Reds

2 years ago By Philip Skinner

Falkirk well represented in the Caledonia inter-district team

14yrs since an inter-district game has been played and shows how much our wee club has progressed in that time. We sit 4th in the BT National League 1 and the highest Caledonia based club from that league. In fact the only other Caledonia club who are above us, in the SRU leagues is close neighbours Stirling County.

Our head coach Niall Lear is the backs coach and the Grangemouth coach Craig Deacons is the forwards coach, so the Falkirk area is well represented in the coaching department. We have played three borders teams this season already in Kelso, Selkirk and Jed-Forest, so we have an insight into how tough this game will be

Unfortunately, Andrew Simpson succumbed to injury at the weekend but we still have 5 players playing, in the forwards Lewis Skinner and Jake Eaglesham and in the backs Liam Brims, Angus Rennie and Jacob Adamson.

Over the past 6yrs or so we have had players regularly playing in the age grade Caledonia set up, a massive achievement for our club and the Falkirk area and now we see progression to the senior set up. If anything it should motivate and demonstrate to other players within the club that they should continue to develop and focus on their skills.


TEAM ANNOUNCEMENT | On the eve of the first Caledonia Reds match since 2014 and the first Inter-District game since 2002, we are delighted to announce the final squad for tomorrow night's match against the South.

Caledonia Reds to play South of Scotland Rugby @ Jed-Forest RFC - Tue 8th Nov, KO 730pm.

[Name - Original Club or School / Current Club]

1. John Cox - Ellon / Currie
2. Darrell Russell - Stobswell & Strathmore / Dundee HSFP
3. Alan Brown - Harris Academy / Dundee HSFP
4. Connor MacFarlane - Grangemouth / Aberdeenshire
5. James Pow - Kirkcaldy
6. Greig Ryan (c) - Ellon / Aberdeenshire
7. Chris Jollands - High School of Dundee / Aberdeen Uni & Aberdeen Grammar
8. Jake Eaglesham - Ross Sutherland / Falkirk
9. Peter Jericevich (vc) - Garioch / GHA
10. Liam Brims - Caithness / Falkirk
11. Jordan Webster - Kirkcaldy / Heriot's
12. DJ Innes - Grangemouth / Watsonians
13. Erlend Oag - Perthshire / Glasgow Hawks
14. Angus Rennie - Gordon Schools of Huntly / Falkirk
15. Graeme Clow - Morrison's Academy & Perthshire / Currie

Reserves:
16. Lewis Skinner - Larbert HS / Falkirk
17. Andrew Cook - Aberdeenshire
18. Nicki Fraser - Ellon / Aberdeenshire
19. Terry Turpie - Bell Baxter HS / Howe of Fife
20. George Arnott - High School of Dundee / Dundee HSFP
21. Stewart Lathangie - Bell Baxter HS / Howe of Fife
22. Sam Knudson - Aberdeen Grammar
23. Jacob Adamson - Dollar & Strathallan / Falkirk

Weather permitting we will be travelling down and will keep people informed of how the Caley team is getting on. It will be a tough encounter

Updated 17:18 - 7 Nov 2016 by Philip Skinner

Where next?

Scotland vs Australia Not going to the game then experience the atmosphere at a rugby club and watch on the big screen at Falkirk
Falkirk Lotto Winners Winners of the October draw

Comments

Loading comments

Quilter Kids First Skills Series: Rugby Netball

Fixtures
Sat 17 Nov
h
League 14:00
Sat 24 Nov
a
League 14:00

News sponsors

Affiliations

Club sponsors