Marlow United Football Club

Marlow United Football Club

2012/13:- Berkshire Trophy Senior Cup Winners, Reading Senior Cup Finalists, League placing 3rd

2011/12 :- Berkshire Trophy Senior Cup Semi Finalists, League placing 4th

2010/11:- Reading Senior Cup Semi Finalists

2009/10:- Reading Senior Cup Semi Finalists

2008/09:- Hellenic League Floodlit Cup Winners. Reading Junior Cup Finalists (Reserves), Bucks Free Press Junior League Division Three (under 14) Champions.

2007/08:- Hellenic League Division One East Runners Up. Reading Football League Premier Division Runners Up. Reading Senior Cup Winners: (Madejski Stadium) Reading Junior Cup Winners. Bucks Free Press Junior League Division Four (under 13) Champions.

2006/07:- FA Vase 'Team of the Round' Award, Reading Senior Cup Finalists (Madejski Stadium), Berks & Bucks Intermediate FA Cup Semi Finalists, BTC Senior Cup Semi Finalists (Reserves), Reading Junior Cup Semi Finalists (Reserves).

2005/06:- Reading Football League Senior Division Runners-Up, Reading Senior Cup Finalists (Madejski Stadium), Reading Football League First Division Runners-Up, Reading Football League Third Division Champions, BTC Junior Cup Semi-Finalists (reserves).

2004/05:- Reading Football League Champions, BTC Senior Cup Finalists (Madejski Stadium), Second Division Runners-Up - (Reserves), Fourth Division Third Place Promotion (A Team), Maidenhead Junior Cup Winners (A Team), BTC Junior Cup Finalists (A team), Reading Senior Cup Semi-Finalists, Reading Football League Secretary of the Year Award :-).

2003/04:- Reading Football League Third Division Champions (reserves), Reading Junior Cup Winners (reserves), BTC Senior Cup Semi-Finalists, BTC Junior Cup Semi-Finalists (reserves), Evening Post Golden Boot Award (James Flint) Senior Division.

02/03:- Reading Football League Fourth Division Champions (reserves), BTC Senior Cup Semi-Finalists, Reading Football League Subsidiary Cup Winners (reserves).

1999/00:- Reading Football League Premier Division Champions, BTC Senior Cup Finalists (Madejski Stadium).

1995/96 :- Wycombe Senior Cup Winners (Adams Park).

1994/95:- Wycombe Senior Cup Winners (Adams Park).

1989/90:- Reading & District Football League Premier Division Runners-Up.

1988/89:- Maidenhead Senior Cup Semi-Finalists, Reading & District Football League Fourth Division Champions (unbeaten) (reserves), BTC Junior Cup Finalists.

1987/88:- Maidenhead Senior Cup Winners (York Road), Reading & District Football League Subsidiary Cup Finalists.

1985/86:- Wycombe & District Football League Cup Winners, Wycombe Senior Cup Finalists (Loakes Park), Maidenhead Junior Cup Winners.

1984/85:- Wycombe & District Football League Champions, Wycombe & District Football League Division Two Champions, Wycombe & District Football League Reg Wilks Cup Winners.

1983/84:- Wycombe & District Football League Division One Champions, Wycombe & District Football League Division Three Champions.

1982/83:- Wycombe & District Football League Division One Runners-Up.

1981/82:- East Berks Football League Runners Up (Unbeaten), East Berks Football League Cup Finalists.

1980/81:- East Berks Football League Representative Team, Maidenhead Town Tournament Finalists.

1979/80:- East Berks Football League Champions, Berks & Bucks F.A. Cup Winners, Chalfont & Gerrards X Cup Semi-Finalists, East Berks Football League Cup Semi-Finalists.

1978/79:- Wycombe & District Football League 2nd Division Runners-Up, Marlow Rangers Invitation Cup Winners

1977/78:- Wycombe & District Football League 5th Division Runners-Up, Wycombe & District Football League Subsidiary Cup Finalists, Cambridge United Invitation Cup Winners

Upcoming Fixtures

Latest Results

League Tables

Thames Valley Football League » Premier Division

1 Woodcote Stoke Row 10 22
2 Reading YMCA 9 21
3 Marlow United 9 20
4 Cookham Dean 10 19
5 Mortimer 10 18
6 Highmoor Ibis Res 9 17
7 AFC Aldermaston 9 13
8 Taplow United 9 11
9 Hurst 10 11
10 Unity 10 11
11 Rotherfield United 10 8
12 Berks County FC 7 3
13 Sandhurst Devels 7 2
14 Wraysbury Village 9 2
15 Abingdon Utd Res 0
16 Chalfont Wasps 0
17 Finchampstead 0
18 Langley 0
19 Oxford City Nomads 0
20 Penn & Tylers Green 0
21 Pitstone & Ivinghoe 0
22 Stoke Green 0
23 Wokingham & Emmbrook 0
24 Woodley Town 0
25 Wycombe Athletic 0

Last updated Friday 24th October, 11:30

Team Sponsors