Club app icon

Pitchero Club

The official Leek Cricket Club app

View

Awards

Under 9's Batting:
1. Herbie Chawner
2. Harry Tweats
3. Matthew Burrows

Under 9's Bowling:
1. Luke Trafford
2. Matthew Burrows
3. Rory Haydon

Under 9's Fielding:
Joseph Byrne

Elaine Gordan Trophy for Most Improved Under 9:
George Flower

Under 11a Batting:
1. Connor Ball
2. Lucy Kelsall
3. Isaac Anderson

Under 11a Bowling:
1. Ben Hudson
2. Connor Ball
3. Kieran Smith

Under 11a Fielding:
Ollie Sutton

Under 11b Batting:
1. Charlie Thackstone
2. Jordan Taylor
3. Lewis Ball

Under 11b Bowling:
1. Harry Flower
2. Charlie Thackstone
3. Harry Tweats

Under 11b Fielding:
Charlie Thackstone

Under 13a Batting:
1. Abeed Akhtar
2. James Riley
3. Sam Slater

Under 13a Bowling:
1. Akmal Mazhar
2. Adam Stevenson
3. Kieran Carr

Under 13a Fielding:
Lucy Kelsall

Under 13b Batting:
1. Ben Turner
2. Isaac Shenton
3. Jessica Birch-Machin

Under 13b Bowling:
1. Ben Turner
2. Ollie Sutton
3. Connor Ball

Under 13b Fielding:
Connor Ball

Under 13 Kidsgrove Batting:
1. Abeed Akhtar
2. Sam Slater
3. Hamaiz Mahmood

Under 13 Kidsgrove Bowling:
1. Hamaiz Mahmood
2. Adam Stevenson
3. Abeed Akhtar

Under 13 Kidsgrove Fielding:
Sam Slater

Under 15's Batting:
1. Tom Ball
2. Sam Potts
3. Matthew Stevenson

Under 15's Bowling:
1. Akmal Mazhar
2. Abeed Akhtar
3. Naveed Akhtar

Under 15's Fielding:
Hamaiz Mahmood

John Beardmore Trophy for Most Promising Under 15:
Tom Ball

Stan Hutchinson Trophy for Best Junior Bowling Performance:
Akmal Mazhar (3 overs, 1 maiden, 7 runs, 6 wickets)

Under 17 Batting:
1. Zac Jupp
2. Adeel Mahmood
3. Tom Ball

Under 17 Bowling:
1. Naveed Akhtar
2. Adeel Mahmood
3. Zac Jupp

Under 17 Fielding:
Tom Ball

Arthur Hurd Trophy for Under 17 Clubman of the Year:
Elliot White

A.L. Kidd Trophy for Most Promising Under 17:
Alex Thomson

Under 13 Girls Batting:
1. Lucy Kelsall
2. Charlotte Steele

Under 13 Girls Bowling:
1. Charlotte Steele
2. Lucy Kelsall

Under 13 Girls Fielding:
Annie Egerton

Under 15 Girls Batting:
1. Jessica Birch-Machin
2. Emily Kelsall
3. Lucy Kelsall

Under 15 Girls Bowling:
1. Emily Kelsall
2. Jessica Birch-Machin
3. Charlotte Steele

Under 15 Girls Fielding:
Daisy Egerton

Hat-Trick Awards:
George Flower Under 9's vs Burslem
Akmal Mazhar Under 15's vs Meakins

5 Wickets:
Oliver Sutton, Under 13 Kidsgrove vs Ashcombe Park (7.0.15.5)
Hamaiz Mahmood, Under 13 Kidsgrove vs Bagnall (3.3.1.2.6)
Akmal Mazhar, Under 15's vs Meakins (3.1.7.6)
Naveed Akhtar, Under 17's vs Oakamoor (7.4.10.5)

Fifties:
Abeed Akktar, Under 13 Kidsgrove, 52* vs Ashcombe Park
Akmal Mazhar, Under 13 Kidsgrove, 51* vs Bagnall
Hamaiz Mahmood, Under 13 Kidsgrove, 50* vs Endon
Sam Slater, Under 13 Kidsgrove, 50* vs Endon

Hundreds:
Alex Thomson, Under 17's, 125*/232 vs Checkley/Leycett

Under 17's Kidsgrove League Batting Record:
Alex Thomson 232 from 146 balls vs Leycett CC

1st XI
Batting: Alex Mellor
Bowling: Colin Dearden
Fielding: Paul Hammersley

2nd XI
Batting: Joel Bayley
Bowling: Nick Bailey
Fieding: Tom Ball

Leek & Moorlands 1st XI
Batting: Tharaka Jaywardene
Bowling: Mark Jones
Fielding: Ben Allsop

Leek & Moorlands 2nd XI
Batting: Steve Arnold
Bowling: Dave Alcock
Fielding: Paul Nutton

Other Awards
Brian Tatton Trophy: James Hughes

Don Binns Trophy: Alex Mellor

Albert Povey Trophy: Chris Beech

Tony Strickson Trophy: Chris Beech

Jerry Pace Trophy: Gary Nutton

Joan Fisher Trophy: Will Leeson

Peter Small Trophy: Nick Bailey

Derick Turner Trophy: John Povey

Mounted Ball for Hat-Trick: James Nixon

Where next?

2010 Award Winners Main Awards TeamBattingBowlingFielding 1st XIAlex MellorGreg WillottOliver Mellor 2nd XIRory

Video Advertising

Affiliations

Club sponsors