Club app icon

Pitchero Club

The official Westgate Cricket Club app

View

Honours Board

Club Honours

Date
Competition
PerformanceTeam
1936L.D.L. Div. 3Runners-up1st XI
1937L.D.L. Div. 2Champions1st XI
1938L.D.L. Div. AChampions2nd XI
1939L.D.L. Div. 1Runners-up 1st XI
1940L.D.L. Div. 1Runners -up1st XI
1946L.D.L. Div. 1Champions1st XI
1948L.D.L. Div. 1Runners-up1st XI
1953Higginson CupFinalists1st XI
1953Tower ShieldFinalists1st XI
1956Higginson CupFinalists2nd XI
1958L.D.L. Div. 2Champions 1st XI
1961L.D.L. Div. 3Champions2nd XI
1961L.D.L. Div. 2Champions1st XI
1963L.D.L. Div. 1Runners-up1st XI
1963Higginson CupFinalists1st XI
1965Tower ShieldWinners1st XI
1969L.D.L. Div. 4Champions2nd XI
1973S.W.L. Div. 2Runners-up 2nd XI
1973Tartan Keg TrophyFinalists2nd XI
1976S.L.C.L. Div. 3Runners-up1st XI
1980Whitbread (Div. 5)Winners2nd XI
1981S.L.C.L. Div. 5Runners-up2nd XI
1983S.L.C.L. Div. 2Runners-up1st XI
1987S.L.C.L. Div. 2Champions1st XI
1988S.L.C.L. Div. 5Runners-up 2nd XI
1988B.O.C. Gases (All Divisions)Winners1st XI
1989S.L.C.L. Div. 1Runners-up1st XI
1990Tower ShieldWinners1st XI
1993S.L.C.L. Div. 2Runners-up1st XI
1993Adam & Gaskell (Div. 4) Winners2nd XI
1993South Lakeland Paints (Div. 2)Winners1st XI
1994Adam & Gaskell (Div. 4) Winners 2nd XI
1994S.L.C.L. Div. 4Champions2nd XI
1994Tower ShieldWinners1st XI
1995Hackney & Leigh (All Divisions)Finalists1st XI
1995Tower ShieldWinners1st XI
1997Sports and Leisure (Div. 2) Finalists2nd XI
1998Hackney & Leigh (All Divisions)Finalists1st XI
1999Sports and Leisure (Div. 2) Finalists 2nd XI
2000Over Sands Travel (Div. 1)Winners1st XI
2000Hackney & Leigh (All Divisions)Winners1st XI
2000W.C.L. Div. 1Champions1st XI
2001Over Sands Travel (Div. 1)Winners1st XI
2001W.C.L. Div. 1 Runners-up1st XI
2001W.C.L. Div. 3Champions2nd XI
2002Over Sands Travel (Div. 1)Winners 1st XI
2002W.C.L. Div. 1Champions1st XI
2002Milnthorpe Taxis (Div. 2)Winners2nd XI
2003Hackney & Leigh (All Divisions)Winners1st XI
2003W.C.L. Div. 1Runners-up1st XI
2003Milnthorpe Taxis (Div. 2)Winners2nd XI
2003W.C.L. Div. 2Runners-up2nd XI
2004W.C.L. Div. 1Champions 1st XI
2004John Thexton TrophyWinners1st XI
2004Tower ShieldWinners1st XI
2004Milnthorpe Taxis (Div. 2)Winners2nd XI
2005Hackney & Leigh (All Divisions)Finalists1st XI
2005W.C.L. Div. 1Runners-up1st XI
2005Oxbridge County CupFinalists2nd XI
2006Over Sands Travel (Div. 1)Winners 1st XI
2006Milnthorpe Taxis (Div. 2)Finalists2nd XI
2006W.C.L. Div. 2Runners-up2nd XI
2006West End Dental LaboratoryWinnersU-24’s
2007Hackney & Leigh (All Divisions)Winners1st XI
2007Tower ShieldFinalists1st XI
2008Hackney & Leigh (All Divisions)Winners1st XI
2008W.C.L. Div. 1Champions 1st XI
2009Milnthorpe Taxis (Div. 2)Winners2nd XI
2009Over Sands Travel (Div. 1)Winners1st XI
2009W.C.L. Div. 1Runners-up1st XI
2009West End Dental LaboratoryWinnersU-24’s
2010Milnthorpe Taxis (Div. 2)Finalists2nd XI
2010W.C.L. Div. 2Runners-up2nd XI
2010Tower ShieldWinners1st XI
2011W.C.L. Div. 1Runners-up 1st XI
2011Tower ShieldFinalists1st XI
2012Laurelle Trophy (Div. 1)Winners1st XI
2012Hackney & Leigh (All Divisions)Winners1st XI
2012Schofield Construction Development CupWinnersU-21’s
2012Tower ShieldFinalists1st XI
2012W.C.L. Div. 1Champions1st XI
2013Hackney & Leigh (All Divisions)Finalists1st XI
2013Schofield Construction Development CupFinalistsU-21’s
2013Tower ShieldWinners1st XI
2014Beaumont Bygones TrophyWinners1st XI
2014Schofield Construction Development CupFinalistsU-21’s
2016W.C.L. Div. 1Champions1st XI
2016Tower ShieldWinners1st XI
201720/20 Div. 2 CupFinalists2nd XI
2017W.C.L. Div. 1Champions1st XI
2017John Thexton Memorial TrophyWinners1st XI


Junior Honours

Date
Competition
PerformanceTeam
1982S.L.J.C.L.(Southern Section)ChampionsU-16
1982Cumbria Association CupWinnersU-16
1982S.L.J.C.L.(All Sections)Runners-upU-16
1992Cumbria Association CupFinalistsU-16
1995S.L.J.C.L.(Southern Section)ChampionsU-16
1995S.L.J.C.L.(All Sections)ChampionsU-16
1996Cumbria Association CupFinalistsU-16
2009Indoor Six-a-SideChampionsU-13
2010Indoor Six-a-SideChampionsU-13
2010Westmorland CupFinalistsU-14
2011U15 National Club (Southern Section Cumbria)FinalistsU-15
2011W.J.C.L. (Southern Section)Runners-upU-16
2012W.J.C.L. (Southern Section)Runners-upU-16
2012Westmorland CupFinalistsU-14
2012Cumbria Association CupFinalistsU-16
2013W.J.C.L. (Southern Section)Runners-upU-10
2015W.J.C.L. (Southern Section)ChampionsU-11
2015Sedgwick CupFinalistsU-11
2015Holgates CupFinalistsU-15
2015W.J.C.L. (All Sections)ChampionsU-11
2017Trimpell Sports and Social Club CupFinalistsU-13
2018W.J.C.L. (Hard ball) Runners-upU-11
2018W.J.C.L. (Southern Section)ChampionsU-11
2018Sedgwick CupFinalistsU-11
2018W.J.C.L. (All Sections)ChampionsU-11

Where next?

Individual Honours Indivdual Honours DateNamePerformanceTeamOpponentsCompetition 1937J. Mayor104 n.o.1st XIBurtonL.

Video Advertising

Affiliations

Club sponsors