Hunslet Warriors are tipped to edge their home contest with Leigh Miners Rangers, but the news for Hull Dockers isn’t expected to be as positive as they are tipped to go down heavily to Lock Lane.
Mathew also thinks champions West Hull will have just enough fire-power to get past Siddal and that Skirlaugh will continue to struggle with their latest loss coming at Wigan St Judes.
Division One pace setters Oulton Raiders and Normanton Knights look set to keep on winning with success at Eccles and Rochdale Mayfield respectively, whilst Milford Marlins –over Shaw Cross Sharks – and Myton Warriors – against Millom – are set to make home advantage count.
Saddleworth Rangers are expected to be eight points better than Dewsbury Celtic.
There’s a top-of-the-table showdown in Division Two with Kells tipped to triumph over Pilkington Recs and Stanningley’s losing start is likely to go on for a sixth straight game with defeat to Stanley Rangers.
Other highlights in the division see away wins for Ovenden and Bradford Dudley Hill, and in Division Three Featherstone Lions and Underbank Rangers should still hold the top-two spots come Saturday tea time.
Mathew’s full predictions are:
PREMIER DIVISION
East Leeds v Wath Brow Hornets - Wath Brow by 10
Egremont Rangers v Wigan St Patricks - St Pats by 18
Leigh Miners Rangers v Hunslet Warriors - Hunslet by 4
Lock Lane v Hull Dockers - Lock Lane by 30
West Hull v Siddal - West Hull by 8
Wigan St Judes v Skirlaugh - St Judes by 16
DIVISION ONE
Eccles v Oulton Raiders - Oulton by 10
Milford Marlins v Shaw Cross Sharks - Milford by 6
Myton Warriors v Millom - Myton by 20
Rochdale Mayfield v Normanton Knights - Normanton by 6
Saddleworth Rangers v Dewsbury Celtic - Saddleworth by 8
York Acorn v Ince Rose Bridge - York Acorn by 6
DIVISION TWO
Askam v Ovenden - Ovenden by 18
Elland v Waterhead - Elland by 12
Kells v Pilkington Recs - Kells by 4
Leigh East v Bradford Dudley Hill - Dudley Hill by 16
Oldham St Annes v Castleford Panthers - Oldham by 20
Stanningley v Stanley Rangers - Stanley by 24
DIVISION THREE
Blackbrook v Underbank Rangers - Blackbrook by 4
Crosfields v Heworth - Crosfields by 8
Featherstone Lions v Hindley - Featherstone by 20
Peterlee Pumas v Woolston Rovers - Woolston by 24